About the Department

The Department of Electronics & Communication Engineering was started in the year 1987 with the idea of equipping young people with the necessary technical knowledge and professional skills needed to address the challenges in the rapidly growing field of Electronics and Communication Engineering and promoting research in this area. In the world of Smartphones, this department has a very significant role to play. Instigate an eye for detail inside the minds of youngsters and there is they come up with a lot of innovation in electronics. For this mission, the Department is fully equipped with state-of-the-art laboratories such as DSP, VLSI, Optical & Microwave, and RF/Communication.

From the HOD’s Desk

Dr. Pasupathy S A

Dr. Pasupathy S A,

Professor and Head

The Department of ECE, since its inception in the year 1987, has been at the forefront of imparting quality education to students. The outstanding achievements of our students in both national and international arena are evidence of the quality of engineers produced by the department. The faculty members, state-of-the-art laboratories and continuous updating of curriculum and syllabi are helping us to perform better at the national level and produce globally competent graduates.

Vision

To be a centre of repute for learning and research with internationally accredited curriculum, state-of-the-art infrastructure and laboratories to enable the students to succeed in globally competitive environments in academics and industry.

Mission

The Department is committed to:

  • Motivate students to develop professional ethics, self-confidence and leadership quality.
  • Facilitate the students to acquire knowledge and skills innovatively to meet evolving global challenges and societal needs.
  • Achieve excellence in academics, core engineering and research.

Curriculum & Syllabus – UG & PG Regulations

BOS FOR UG

S.No Date Purpose University Nominee External Experts Internal Experts Students
XVI 24/11/18
  • 3rd and 4th sem of R18
  • 5th and 6th sem of R17
  • R15 Amendments
Dr. G. Geetha

ASP/AUC

  • Dr. P. Palanisamy
    Prof/ECE/NIT-Trichy
  • Dr. P. Vijayalakshmi
    Prof/ECE/SSN-Chennai
  • Mr. Divyanshu Verma
    Sr. Mgr, INTEL R&D-Blr
  • Ms. G. R. Nisha
    Scientist Engr/ISRO-TVD
  • Mr. Rangabhargavan
    Sr. Lead/Avaya tech/Pune
  • Mr. Senthil
    Subdiv Engr/BSNL-Slm
  • Mr. Senthil Govind Shetty
    Mgr/Robert Bosch-CBE
  • Dr. S. A. Pasupathy
    Prof &Head/ECE/KCT
  • Mr. K. Ramprakash
    Prof/ECE/KCT
  • Dr. R. Ranithottungal
    Prof/ECE/KCT
  • Dr. Ramalatha Marimuthu
    Prof/ECE/KCT
  • Dr. S. Sasikala
    ASP/ECE/KCT
  • Dr. S. N. Shivapriya
    APII/ECE/KCT
  • Ms. K. Thialgavathy
    APIII/ECE/KCT
  • Ms. K. Anusha
    AP-I/ECE/KCT
  • Mr. S. Arunkumar
    AP-I/ECE/KCT
  • Ms. Karthikeyani. S
    Final-ECE
  • Ms. Abinaya. S
    Final ECE
  • Mr. Cibi Pranavan
    Final ECE
  • Mr. Praveen Kumar
    Final ECE

BOS FOR PG APPLIED ELECTRONICS

S.No Date Purpose University Nominee External Experts Internal Experts
XVI 24/11/18 R18 curriculum for I to IV semesters Dr.Y.V.Ramana rao

Prof/ECE/AUC

Dr.H.Mangalam

Head & Prof/ECE/SRIT-CBE

Dr.P.Vijayalakshmi

Prof/ECE/SSN-Chennai

Mr.Divyanshu Verma

Sr.Mgr,INTEL R&D-Blr

Ms.N.Kavitha

Director/STEPS/CBE

Mr.Senthil Govind Shetty

Mgr/Robert Bosch-CBE

Dr.C.Vasanthanayagi

Prof/ECE/GCT-CBE

Dr.S.A.Pasupathy

Prof &Head/ECE/KCT
Dr.R.Ranithottungal

Prof/ECE/KCT

Dr.Ramalatha Marimuthu

Prof/ECE/KCT

Dr.A.Amsaveni

Prof/ECE/KCT

Dr.K.Kavitha

Prof/ECE/KCT

Dr.M.Alagumeenakshi

ASP/ECE/KCT

Ms.R.Hemalatha

ASP/ECE/KCT

Ms.S.Nagarathinam

AP-III/ECE/KCT

Ms.V.Uma Maheswari

AP-I/ECE/KCT
Mr.S.Karthik

AP-I/ECE/KCT

Mr.R.Navaneethakrishnan

AP-I/ECE/KCT

Mr.V.P.Ajay

AP-I/ECE/KCT

Ms.T.Jasper Vinitha Sundari

AP-I/ECE/KCT

Mr.S.Kaliaapan

AP-III/EEE/CBE

Dr.Mary Cherian

Head/AAD/KCT

Dr.Vinohar Stephen Raphel

Head/AAI/KCT

BOS FOR PG COMMUNICATION SYSTEMS

S.No Date Purpose University Nominee External Experts Internal Experts
XV 24/11/18 · R18 curriculum for

I to IV semesters

Dr.M.A.Bhagyaveni

Prof/ECE/AUC

Dr.P.Palanisamy

Prof/ECE/NIT-Trichy

Dr.P.Vijayalakshmi

Prof/ECE/SSN-Chennai

Dr.K.Gunavathi

Prof/ECE/PSG

Mr..Dinesh kumar

Mgr/Analytics/CTS

Ms.G.R.Nisha

Scientist Engr/ISRO-TVD

Mr.Rangabhargavan

Sr.Lead/Avaya tech/Pune

Mr.Senthil kumar N

Subdiv Engr/BSNL-Slm

Dr.S.A.Pasupathy

Prof &Head/ECE/KCT

Mr.K.Ramprakash

Prof/ECE/KCT

Dr.M.Bharathi

Prof/ECE/KCT

Dr.K.Kavitha

Prof/ECE/KCT

Dr.M.Alagumeenakshi

ASP/ECE/KCT

Ms.R.Hemalatha

ASP/ECE/KCT

Ms.K.Thilagavathi

AP-III/ECE/KCT

Mr.R.Darwin

AP-II/ECE/KCT

Dr.S.Sasikala

ASP/ECE/KCT

Mr.R.Karthikeyan

AP-II/ECE/KCT

Ms.S.Krithika

AP-I/ECE/KCT

Ms.K.Karthika

AP-I/ECE/KCT

Mr.Timothy Dhayakar Paul

AP-I/ECE/KCT

Dr.Mary Cherian

Head/AAD/KCT

Dr.Vinohar Stephen Raphel

Head/AAI/KCT

Head of the Department

Dr. Pasupathy S A

[email protected]

0422 - 2661220

0422 - 2661221

Alumni Coordinator

Thilagavathi. K

[email protected]

Communication Coordinator

S. Boopathy

[email protected]

Placement Coordinator

Darwin

[email protected]

  • UG – B.E. Electronics and Communication Engineering 4 Years (8 Semesters) (accredited by NBA)
  • PG – M.E. Communication Systems 2 Years ( 4 Semesters)
  • PG – M.E. Applied electronics 2 Years ( 4 semesters)

Establishment of PG Courses

Establishment of PG Courses

NBA Accreditation

S. No Name of the Laboratory Area (in sq. m.) Investment (in Rs. Lakhs)
1. VLSI Laboratory 134.54 76.55
2. Microwave Laboratory 83.55 87.82
3. Optical Communication Laboratory 83.00
4. Communication Systems Laboratory 152.25 61.69
5. PG Lab-I 117.34 60.80
6. Microprocessor Laboratory 94.34 29.56
7. Microcontroller Laboratory 90.00
8. DSP & Networks Laboratory 113.41 35.82
9. Electronic Circuits Laboratory 111.38 21.84
10. Linear Integrated Circuits Laboratory 83.27 12.05
11. Digital Electronics Laboratory 113.41 8.53
12. Electronic Devices Lab-I 169.35 10.25
13. Electronic Devices Lab-II 109.29 2.74
14. Electronics Workshop 108.00 6.09
15. Advanced Computing Laboratory (PG Lab II) 90.00 63.48
TOTAL 1653.13 477.22
Particulars Quantity
Books 1373
Hard Copy National 16
Online Journals 279
Magazines 1
  • Centre of Excellence on Signal Processing and Embedded Systems was established in association with Texas Instruments with a budget of Rs. 26.12 Lakhs.
  • Smart Agriculture Website & Mobile App Launch on 19.12.2017. The guest person of this event was Dr. Arunchalam, Director of ICAR, New Delhi / Mr. Siva Senapathy, Founder, Kangeyam Cattle Research Foundation/ Dr. Preethi Jain, IEEE Foundation, Chennai Region
  • Awareness workshop for farmers on Smart Agriculture and Mobile applications was conducted for the farmers of Thondamuthur region, in Coimbatore on 24.08.2017. The programme was coordinated by Dr. Ramalatha Marimuthu and Dr. M. Alagumeenakshi, Dept. of ECE to collect data from farmers regarding the issues to be solved using ICT.
  • The IEEE WIE STAR OUTREACH programme, sponsored by IEEE Women in Engineering society, Madras Section was conducted on 05.02.2018 at VCMS Matriculation School, Coimbatore. The objective of the programme was to give an insight on STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics) concepts and to choose their career, especially towards the Engineering opportunities. The target audience were the students of Class 7, 8, and 9. Four faculty members: Dr. M. Alagumeenaakshi, Dr.RamalathaMarimuthu, Dr. S. N. Shivappriya, Ms A. Kalaiselvi, Placement officer Mr Subbaiah and 15 IEEE WIE student members of ECE were involved in organising this programme.
  • IEEE Madras Section and Department of Electronics and Communication Engineering, Kumaraguru College of Technology, Coimbatore organized a One Day Technical Outreach Hands-on workshop on Arduino Programming: A Hands-on Introductory Workshop for Beginners on 15.02.2018 at Coimbatore Corporation Higher Secondary School, Peelamedu. Ms.S.Sasikala, Associate Professor and Mr.D.Allin Joe, Assistant Professor, Department of ECE coordinated the event.
  • Organized awareness programme in association with National Institute of Amateur Radio (NIAR), Hyderabad at various Engineering Colleges in Coimbatore in order to promote HAM.
  • Two social relevant projects were undertaken in the department
    • 1. Pure Water For All : Natural Purification of water for the people of Kembanaickenpalayam village, Annur Taluk in Coimbatore District using the indigenous filtering materials like the seeds, shells, cores and outer covers of vegetables and fruits.
    • 2. Active Hybrid Ankle Foot Orthoses for Foot Drop: development of low cost bio prosthetic assistive device for patients with foot drop.
    • 3. A school outreach programme was organized by Department of Electronics and Communication Engineering on 15th November 2017 at Thavathiru Ramanandha Adigalar Higher Secondary School. The programme was coordinated by Ms.R.Hemalatha ASP/ECE, Ms.S.Nagarathinam AP-III/ECE, Ms.K.Jasmine AP/ ECE and Ms.V.Uma Maheswari AP/ ECE. Student Volunteers Mr.G.Vigneshwaran, Mr.T.Kavi Vishnu and Mr.Karthikeyan also participated in the event

Gallery

Keysight-KCT Center of Excellence – Wireless Technology


Gallery

Dr.J.Senthil, Principal / KCT, and Mr.V.V. Pathy Iyer, Head / Business Development, Keysight Technologies opening the Keysight-KCT CoE


Gallery

Keysight-KCT Center of Excellence – Wireless Technology


Gallery

MoU Signing Ceremony


Gallery

IPR and commercialization event inauguration


Gallery

Alumni interaction with faculties on wearable systems and preventive applications


Gallery

Attendees for the Alumni interaction


Gallery

Industrial tour under the sponsorship of IEI professional body

S. No. Name of the Principal Investigator Name of the Co-Principal Investigator Title of the project Funding Agency Sanctioned Amount Collaboration Status
1 Dr.S.A.Pasupathy, Professor
  • Mr. R. Karthikeyan, AP II/ECE
  • Mr. S. Karthik, AP I/ECE
  • Mr. M. Ramesh Kumar, AP I/Mech
  • Mr. P. Anush, AP/Mechatronics
Development of Autonomous Multipurpose Agricultural Robotic platform CDAC Rs.379.81 Lakhs (The Fund share of KCT as per Meity Rs.89.67 Lakhs) IITK, Birsa Agricultural University,Ranchi On going (2019 – 2021)
2 Dr.Ramalatha Marimuthu, Professor Rehabilitation for sustainable future of Delta farmers IEEE $10,000 On going (Started in 2018)
3 Mr. K. Ramprakash Professor Ms. P. Pavithra, Assistant Professor Design, Simulation and Fabrication of Microstrip Line Filters KCT Rs. 2.00 Lakhs On going
4 Dr. S. A. Pasupathy, Professor
  • Dr.K.Kavitha, Professor/ECE
  • Mrs. K.Thilagavathi, Assistant Professor III/ECE
Modernization of communication and microwave laboratory with high performance PCB and antenna prototyping machine AICTE – MODROBS Rs. 15.04 Lakhs On Going (Started in 2017)
5 Dr. Ramalatha Marimuthu, Professor Smart Agriculture for Sustainable Food Production IEEE Special Interest Group on Humanitarian Technology Rs.11.5 Lakhs Completed (2017)
6 Dr. S. Govindaraju, Professor Dr. A. Vasuki, Professor Wavelet based Image Compression/De-compression with pipelined architecture on FPGA ISRO – RESPOND Rs. 5.18 Lakhs Completed (2012)
7 Dr. S. Govindaraju, Professor Dr . K. Kavitha, Associate Professor FPGA Based Single Chip Implementation of AES (RIJNDAEL ALGORITHM) Encryption and Decryption with Error Correction DRDO Rs. 6.60 Lakhs Completed (2011)
8 Dr. S. Govindaraju, Professor Dr. A. Vasuki, Professor Hardware Implementation of Image Enhancement Using Wavelet / Retinex Algorithms ISRO – RESPOND Rs. 4.50 Lakhs Completed (2011)
9 Dr. A. Vasuki, Professor Dr. K. Kavitha, Associate Professor Iterative Detection – Decoding in OFDMA Systems for Multimedia Transmission AICTE-RPS Rs. 2.50 Lakhs Completed (2010)
10 Dr. Rajeswari Mariappan, Professor Dr. D. Mohanageetha, Sr. Associate Professor Modernization of Optical Communication Laboratory with Photonic Design Automation Software AICTE MODROBS Rs. 11.00 Lakhs Completed (2009)
11 Mr. K. Ramprakash Professor Dr. D. Mohanageetha, Sr. Associate Professor Investigation of the suitability of clay/ceramic material for use inside the microwave oven RUTAG (IIT Chennai) Rs. 0.17 Lakhs Completed (2009)
12 Dr. M. Shanthi, Associate Professor Design, Implementation and simulation of Analog Integrated Circuits using Genetic Algorithm KCT Rs. 0.50 Lakhs Completed (2008)
13 Dr. R. Latha, Associate Professor Mr. P. Thirumoorthy, Assistant Professor DSP Based Filter Design for Harmonic Minimization in Power Converters and Area Optimization in Communication Devices KCT Rs. 2.00 Lakhs Completed (2008)
14 Dr. A. Vasuki, Professor JPEG2000 Implementation on DSP Processor TMS320C6713 KCT Rs. 1.00 Lakhs Completed (2007)
15 Dr. Muthuraman Ramasamy, Professor Mr. K. Ramprakash Professor Modernization of Microwave Lab incorporating the Integrated circuit Technology AICTE MODROBS Rs. 3.40 Lakhs Completed (2002)
Achievements

Shravan. S (12BEC141), Sundar S (12BEC160), Shrinath K (12BEC144) of final year ECE won a cash price of 50,000/- (II place) for the project titled “Tennis Tutor” in the Annual Graphical System Design Contest NIYANTRA 2015 conducted by National Instruments India during October 2015.

Shravan. S(12BEC141), Sundar S (12BEC160), Shrinath K (12BEC144) of final year ECE won a cash price of 7,500/- (II place) for the project titled “Smart card for Bus Transportation” from the Honourable Chief Minister’s Award for Excellence in e-governance 2015 – 16, by the Govt. of Tamilnadu during November 2015.

Achievements
  • Shravan. S (12BEC141), Sundar S (12BEC160), Shrinath K (12BEC144) of final year ECE won a cash price of 5,000/- (I place) for the project titled “Tennis Tutor” during the National Students Project Exhibition – 2016 held at Alpha College of Engineering in association with AICTE at Bangalore on 14.05.2016.
  • Abinaya. S (14BEC007), Arul Prasanth (14BEC019) and Arun Kumar T (14BEC211) participated in the final round of Mitsubishi Electric Cup – A National Level Automation competition held at Vishwakarma Institute of Technology, Bibwewadi, Pune in the month of March 2016.
2019-20(AwardS – COCURRICULAR ACTIVITIES)
S. NOo. Roll No. Student Name Name of the Event Name of the College Award
1. 16BEC100 G.Kesavkrishna Project Expo RVS College of Engineering and Technology Second runner up 15.3.19
2. 16BEC060 Bharathimohan D Project Expo RVS College of Engineering and Technology 15.3.19 Second runner up
3. 18BEC181 High Court Durai IOT Hackathon Wikitechy and Microsoft Research Community group, Chennai Record holder 22.09.19
4. 18BEC184 V Shanjai Sethupathy IOT Hackathon Wikitechy and Microsoft Research Community group, Chennai Record holder 22.09.19
5. 18BEC178 S Jayasathyan IOT Hackathon Wikitechy and Microsoft Research Community group, Chennai Record holder 22.09.19
2018-19(AwardS – COCURRICULAR ACTIVITIES)
S. No. Roll No. Student Name Name of the Event Name of the College Award
1. 17BEC022 Haridharan S KURUKSHETHRA(AU)/KRYPTOBOT 4 TH Prize
2. 16BEC042 Hanu Priya I Antenna and its Applications Antena Society IEEE – KCT 17.8.18 First
3. 16BEC024 Gaayathri S K Antenna and its Applications Antena Society IEEE – KCT 17.8.18 First
4. 16BEC042 Hanu Priya I OBD Data Analysis and Anamoly Detection in EV Bosch Energy Efficiency , BOSCH 29.01.2019 Second
5. 16BEC114 Mohan Kumar R iCamp(Hackathon) Forge Accelerator, Coimbatore 7/1/19-12/1/19 3rd prize
6. 16BEC233 Devaraj.N Sport’s(Wushu)-KICS KCT 13.08.2018 1 prize
7. 16BEC119 Harshavardhan

iCamp(Hackathon)

Forge Accelerator, Coimbatore

3rd prize

7/1/19-12/1/19

2017-18(AwardS – COCURRICULAR ACTIVITIES)
S. No. Roll No. Student Name Name of the Event Name of the College Award
1. 16BEC042 Hanu Priya I Eco friendly remitting of payloads into cosmos VIT, Vellore 04-08-2017, III Price
2. 16BEC042 Hanu Priya I World Food India – Hackathon Delhi 26.10.17, I Price
3. 16BEC042 Hanu Priya I Rigathon KCT 19-09-17, Night Owl
4. 16BEC042 Hanu Priya I Youth Conference – YOUS Coimbatore 16.09.17 Best team
5. 16BEC019 Karthik selvan S Innoviz – 2017 ( E – Speed breaker ) Coimbatore Institute of Technology, Coimbatore Presented Paper ( WON 3RD PRIZE ) 08-09-2017
2016-17(AwardS – COCURRICULAR ACTIVITIES)
S. No. Roll No. Student Name Name of the Event Name of the College Award
1. 15BEC098 NirmaL K Paper Presentation I in ERSMERONZ 2K17 Bannari Amman Institute of Technology II nd place
2. 15BEC101 Ritish S Paper Presentation I in ERSMERONZ 2K17 Bannari Amman Institute of Technology II nd place
3. 15BEC204 Sri Ram.G Paper Presentation I in ERSMERONZ 2K17 Bannari Amman Institute of Technology II nd place
4. 17BEC042 Amala V K MATRISHTI (Competition on MATLAB coding) PSG College of Technology First
5. 17BEC123 Vishwa Priya B MATRISHTI (Competition on MATLAB coding) PSG College of Technology First
6. 14BEC100 Praveen D KRICBICS – 16 PHOTOGRAPHY Sri krishna Arts & Science III Place
7. 14BEC102 Praveen R Blitz KCT IQube, KCT II nd place
8. 14BEC085 R.Naresh GENESIS 2K7 Nandha Engg College 1st prize
9. 14BEC071 Madan T K C Blitz KCT IQube, Kumaraguru College of Technology, Coimbatore 1st prize
10. 14BEC071 Madan T K C Electrothan IQube, Kumaraguru College of Technology, Coimbatore 1st prize
11. 14BEC094 Ponmuruga Poovendhan A K Coding SNS College of Technology, Coimbatore III Place
12. 15BEC051 Janani E ROBO RACE Event,Technical symposium KENSHO’17 Sri Krishna College of engineering and technology,Coimbatore I place 23.03.2017
13. 15BEC051 Janani E Line seguidor Event,Technical symposium KENSHO’17 Sri Krishna College of engineering and technology, Coimbatore II place 23.03.2017
14. 16BEC042 Hanu Priya I. the Applications of Fibonacci Mathematize, Kumaraguru College of Technology I place 14-9-2016
15. 16BEC042 Hanu Priya I Eco friendly remitting of
payloads into cosmos
VIT I prize 5.8.2017
16. 16BEC042 Hanu Priya I Tamil Nadu Innovation Challege Forge Accelerator I Prize 2.08.2017
17. 16BEC071 Karan K 4th State level Students technical symposium (Organic and inorganic solar cells) Velammal College of Engineering and Technology, Madurai Presented Paper ( WON 3RD PRIZE ) 28-03-2017
2015-16(AwardS – COCURRICULAR ACTIVITIES)
S NO ROLL NO Student Name Name of the Event Name of the College Award
1. 13BEC058 Kaarthikeyan R Paper presentation SNS Coimbatore 2nd prize
2. 13BEC060 Kalaiyarasan S Paper presentation SNS Coimbatore 2nd prize
3. 13BEC049 Gowtham K Paper presentation SNS Coimbatore 1st prize
4. 13BEC052 Harini V S Paper presentation SNS Coimbatore 1st prize
5. 13BEC018 Aravind krishna C Paper presentation on ECE ‘o’-BRIEN CIT-Coimbatore I prize
6. 13BEC013 Anees Hussain Z Participated in MICRofEST Event ECE dept-Interface 2K15 CIT-Coimbatore 2nd prize
7. 13BEC035 Dinesh Kumar S Participated in MICRofEST Event ECE dept-Interface 2K15 CIT-Coimbatore 2nd prize
8. 13BEC036 Dinesh Kumar S Participated in MICRofEST Event ECE dept-Interface 2K15 CIT-Coimbatore 2nd prize
9. 13BEC013 Anees Hussain Z Participated in Quiztron Event Interface 2K15 CIT-Coimbatore 2nd prize
10. 14BEC094 Ponmuruga Poovendhan A K Low Latent Inhibition Interface 15 Coimbatore institute of Technology, Coimbatore 2nd prize
11. 14BEC094 Ponmuruga Poovendhan A K Technical Events Interface 15 Coimbatore institute of Technology, Coimbatore 2nd prize
12. 15BEC099 Rahul Rathan U Battle of Bands in SONATSAV 2K16 Sona College of Technology, Salem I Place
13. 15BEC115 Nivetha M Yoga for Harmony & Peace KCT II Place
14. 14BEC061 KarthikaA.M Invisible broken wire Detector Kumaraguru College of Technology, Coimbatore. 1st prize
15. 14BEC068 Laavayaasabari.V Invisible broken wire Detector Kumaraguru College of Technology, Coimbatore. 1st prize
16. 14BEC108 Priyadharshni.M Invisible broken wire Detector Kumaraguru College of Technology, Coimbatore. 1st prize
17. 14BEC102 Praveen R Line Follower Event NEXUS’16, GCT, Coimbatore 1st prize
18. 14BEC171 VipinKumar.J NRC India ARK Technosolutions & Robokart Amalgam IIT Madras By winning zonal round with the position of 2nd
19. 14BEC160 Vaanmughil.R NRC India ARK Technosolutions&Robokart Amalgam IIT Madras By winning zonal round with the position of 2nd
20. 14BEC102 Praveen R Line Follower Event NEXUS’16, GCT, Coimbatore 1st prize
21. 14BEC215 G.Naveen Kumar QUIZ Competition KCT, (153 rd Swami Vivekananda Jayanthi Celebration) II Place
2014-15(AwardS – COCURRICULAR ACTIVITIES)
S NO ROLL NO Student Name Name of the Event Name of the College Award
1. 12BEC089 K. Naveen Raj Paper Presentation Coimbatore Institute of Technology, Coimbatore I
2. 12BEC095 Nivedha.D Humorous Speech Contest Toast Masters Club Coimbatore I
3. 13BEC049 Gowtham K Paper Presentation Sri Krishna College of Engineering and Technology I
4. 13BEC052 Harini V S Paper Presentation Sri Krishna College of Engineering and Technology I
5. 13BEC063 Karthik G CANSAT – Satellite Designing and Launching Workshop Sastra University , Thanjavur I
6. 13BEC103 Permal Raj S R CANSAT – Satellite Designing and Launching Workshop Sastra University , Thanjavur I
7. 13BEC064 Karthik S CANSAT – Satellite Designing and Launching Workshop Sastra University , Thanjavur I
8. 13BEC104 Prabhu B Techno Fun Sri Krishna College of Engineering and Technology, Coimbatore I
9. 13BEC107 Praveen Kumar S Techno Fun Sri Krishna College of Engineering and Technology, Coimbatore I
10. 13BEC094 Nanda Kumar A Techno Fun Sri Krishna College of Engineering and Technology, Coimbatore I
11. 13BEC067 Karthikeyan D Circuzen Sri Krishna College of Engineering and Technology, Coimbatore II
12. 13BEC110 Prem Kumar U Circuzen Sri Krishna College of Engineering and Technology, Coimbatore II
13. 13BEC061 Kandha Prasath K V Circuit Web Coimbatore Institute of Technology, Interface T15, Coimbatore II
14. 13BEC120 Rama Raghavendhar Circuit Web Coimbatore Institute of Technology, Interface T15, Coimbatore II
15. 13BEC063 Karthik G Circuit Web Coimbatore Institute of Technology, Interface T15, Coimbatore II
16. 13BEC085 Maheswari V S Circuit Web Coimbatore Institute of Technology, Interface T15, Coimbatore II
17. 13BEC117 Raja Rajeswari S Circuit Web Coimbatore Institute of Technology, Interface T15, Coimbatore II
18. 13BEC064 Karthik S Project Presentation Sri Krishna College of Engineering & Technology, Coimbatore III Prize
19. 13BEC064 Karthik S Smart Grid IQube, KCT, CBE in Yugam III Prize
2013-14(AwardS – COCURRICULAR ACTIVITIES)
S NO ROLL NO Student Name Name of the Event Name of the College Award
1. 12BEC053 Joshua Vivek Lawrence IDP&GE Shaastra 2014 IIT, Madras III Prize
2. 12BEC226 Jahir Hussain A µ&ERAT Krisnecs v13+ Sri Krishna College of Engineering & Technology, Coimbatore. I Prize
3. 12BEC140 Sheik Mohammad Fahim A µ&ERAT Krisnecs v13+ Sri Krishna College of Engineering & Technology, Coimbatore. I Prize
4.

11BEC092

Sanjana Manoj Kumar Vidhitsa Amrita school of Engineering Third Prize
5. 11BEC110 Sindhu Ranjani Vidhitsa Amrita school of Engineering Third Prize
2019-20(AwardS – EXTRACURRICULAR ACTIVITIES)
S. No. Roll No. Student Name Name of the Event Name of the College Award
1. 17BEC006 Praveen M KICKS 2019 (KCT) KCT 2ND PLACE
2. 17BEC006 Praveen M ANNA UNIVERSITY ZONALS PPG CLG 3RD PLACE
3. 17BEC044 Sreenessha .S.A ZONALS ANNA UNIVERSITY 2 ND PLACE
4. 17BEC044 Sreenessha .S.A KICS(2K19) KCT 2 ND PLACE
5. 18BEC202 Himanshu S Rifle shooting Bhopal Silver Medal
6. 18BEC056 Gokul G KICS(2K19) KCT 2 ND PLACE
7. 16BEC233 Devaraj.N Sports (Wushu)-State Match Coimbatore 06.09.2019 3rd price
8. 16BEC233 Devaraj.N Sports (Wushu)-KICS KCT 20.08.2019 2nd price
9. 16BEC233 Devaraj.N Sports (Wushu)-District Match Coimbatore 15.06.2019 2nd price
10. 18BEC104 R Pavithra KICS 19/KHO KHO Kumaraguru College of technology, Coimbatore 3RD PLACE 22.08.19 to 24.08.19
11. 18BEC184 Shanjai Sethupathy V 16th JUNIOR AND SENIOR STATE WUSHU CHAMPIONSHIP 2019 Baptist Academy Higher secondary CBSE School, Coimbatore Secured SILVER 06.09.19 & 07.09.19
12. 18BEC184 Shanjai Sethupathy V 9th JUNIOR AND SENIOR STATE WUSHU CHAMPIONSHIP 2019 Kamarajar Kalyana mandapam, Sivananda colony, Coimbatore Secured Bronze 15.06.19
13. 18BEC184 Shanjai Sethupathy V KICS19/WUSHU KCT, Coimbatore Second Prize 20.08.19
14. 18BEC160 B Kavya KICS19/SILAMBAM (Both stick fight and velkambuveechu) Kumaraguru College of technology, Coimbatore Silver 17.08.19
15. 16BEC095 Amutha K Silambam Kumaraguru College of Technology Bronze Medal
16. 16BEC095 Amutha K Silambam Kumaraguru College of Technology Bronze Medal
17. 16BEC095 Amutha K Silambam Kumaraguru College of Technology Bronze Medal
2017-18(AwardS – EXTRACURRICULAR ACTIVITIES)
S NO ROLL NO Student Name Name of the Event Name of the College Award
1. 16BEC097 Muthu saveetha M Inter Group Competition (IGC) held at BIT. Government of India overall winner in IGC
2018-19(AwardS – EXTRACURRICULAR ACTIVITIES)
S NO ROLL NO Student Name Name of the Event Name of the College Award
1. 17BEC060 S.Srinithish Handball snr trophy,coim 1st place
2. 17BEC060 S.Srinithish Handball kpr trophy,coim 1st place
3. 17BEC060 S.Srinithish Handball KICS,coim 1st place
4. 17BEC060 S.Srinithish Handball zonal match,coim 1st place
5. 17BEC060 S.Srinithish Handball interzonal match,karur 3rd
6. 17BEC060 S.Srinithish Handball yugam,coimbatore 2nd
7. 17BEC060 S.Srinithish Handball centies trophy,coimbatore 2nd
8. 17BEC060 S.Srinithish Handball SIICA,pollachi 1st
9. 17BEC060 S.Srinithish Handball PSG tech trophy 3rd
10. 17BEC126 Nandhini P volleyball Anna University Zonal TourNaments 1st place
11. 17BEC126 Nandhini P volleyball KICS 2018 1st place
12. 17BEC126 Nandhini P volleyball Anna university interzonals-2018 4th place
13. 17BEC126 Nandhini P volleyball SIICA tourNaments 2019 2nd place
14. 17BEC126 Nandhini P volleyball Covai ties 2019 1st place
15. 17BEC126 Nandhini P volleyball 10th centies 2019 4th place
16. 17BEC126 Nandhini P Ball batminton kalam 2019 2nd place
17. 17BEC183 Jenny C Ball Badminton Anna University Zonal TourNament 3rd place
18. 17BEC183 Jenny C Ball Badminton SIICAA TourNaments 2018-2019 2nd place
19. 17BEC116 Sibiya M volleyball Anna University Zonal TourNaments 1st place
20. 17BEC116 Sibiya M volleyball KICS 2018 1st place
21. 17BEC116 Sibiya M volleyball Anna university interzonals 4th place
22. 17BEC116 Sibiya M volleyball SIICA tourNaments 2019 2nd place
23. 17BEC116 Sibiya M volleyball Covai ties 2019 1st place
24. 17BEC116 Sibiya M volleyball 10th centies 2019 4th place
25. 17BEC116 Sibiya M Ball batminton kalam 2019 2nd place
26. 17BEC140 Nithiyasri P KICS-2K18 KABBADI 2nd Prize
27. 17BEC006 Praveen M ZONALS CHESS Anna University 2nd Prize
28. 17BEC006 Praveen M SIICA Mahalingam Clg 1st Prize
29. 17BEC006 Praveen M CIT TROPHY Cit 2nd Place
30. 17BEC006 Praveen M CENTIES Bit 4th Place
31. 17BEC006 Praveen M 2nd Place
32. 17BEC006 Praveen M KICKS 2019 Kct 2nd Place
33. 17BEC006 Praveen M ANNA UNIVERSITY ZONALS Ppg Clg 3rd Place
34. 17BEC006 Praveen M CIT TROPHY Cit 2nd Place
35. 17BEC137 V.Kiruthik Vinayak KICS(2K18)-TENNIS Kct 1 Place
36. 17BEC137 V.Kiruthik Vinayak ZONAL Sns Colege of Tech Winner
37. 17BEC056 Madhumitha.M TSC Selection camp-2 KSR College of arts and science won second place in tent fixing
38. 17BEC047 Muralidhar Battle of Bands/Aura 1st Prize
39. 17BEC006 Praveen M Siica Mahalingam Clg 1st Prize
40. 17BEC006 Praveen M Cit Trophy CIT 2nd Place
41. 17BEC006 Praveen M Centies BIT 4th Place
42. 17BEC044 Sreenessha .S.A Siica Mahalingam College 1 St Place
43. 17BEC044 Sreenessha .S.A Kovai Ties CIT 2 Nd Place
44. 17BEC135 Gokulnath P Chess Anna University Zonals 2nd Prize
45. 17BEC135 Gokulnath P Siica Mahalingam Clg 2nd Prize
46. 17BEC135 Gokulnath P Covai Ties SKCT 2nd Place
47. 17BEC135 Gokulnath P Centies BIT 4th Place
48. 17BEC135 Gokulnath P Cit Trophy CIT 2nd Place
49. 17BEC020 Nithesh C English Debate NIT Festember 2nd Prize
50. 17BEC140 Nithiyasri P Kabbadi KICS-2K18 2nd Prize
51. 17BEC140 Nithiyasri P Corps Fest-2018 KCT 2nd Prize
52. 17BEC006 Praveen M Chess ANNA UNIVERSITY ZONALS 2nd Prize
53. 17BEC044 Sreenessha .S.A ANNA UNIVERSITY ZONALS 2 Nd Place
54. 17BEC044 Sreenessha .S.A KICS 2K18 KCT 1 St Place
55. 17BEC120 Dharani S Kabbadi KICKS 2k18 2nd place
56. 16BEC233 Devaraj.N Sports (Wushu)-District Match Coimbatore 25.02.2018 2nd place
57. 16BEC113 Praneeth B Muthamizh vizha GCT 10-9-2018
58. 16BEC113 Praneeth B Muthamizh vizha BIT 9-10-2018
59. 16BEC113 Praneeth B Sangamam CIT 09-01-2019
60. 18BEC181 P High Court Durai 8TH SIICAA TourNament Volleyball Mahalingam College of Engineering and Technology, Pollachi 1st prize Winner 23.02.2019 to 26.02.2019
61. 18BEC103 Premnivas 8TH SIICAA TourNament Volleyball Mahalingam College of Engineering and Technology, Pollachi 1st prize Winner 23.02.2019 to 26.02.2019
2016-17(AwardS – EXTRACURRICULAR ACTIVITIES)
S NO ROLL NO Student Name Name of the Event Name of the College Award
1. 18BEC055 Balakumar K Discuss throw 1st open National Championship-2018 KANPUR,U.P Gold Medal
2. 14BEC084 R.S.Nandhini ATHLETICS (HAMMER THROW) ANNA UNIVERSITY ZONAL ATHLETIC MEET, KCT,CBE II
3. 14BEC076 M.Mangaiyarkarasi ATHLETICS (5 KM WALK) ANNA UNIVERSITY ZONAL ATHLETIC MEET, KCT,CBE III
4. 14BEC121 N.Renuka KHO-KHO ANNA UNIVERSITY INTERZONAL TOURNameNT,SASURIE ACADEMY of ENGG, CBE III
5. 14BEC076 M.Mangaiyarkarasi KHO-KHO ANNA UNIVERSITY INTERZONAL TOURNameNT,SASURIE ACADEMY of ENGG, CBE III
6. 14BEC076 M.Mangaiyarkarasi KHO-KHO 8TH CENTIES CHAMPIONSHIP,UIT, CBE I
7. 14BEC076 M.Mangaiyarkarasi MARATHON (5 KM) RUN FOR ANNAMALAIS VII
8. 14BEC121 N.Renuka KHO-KHO SHAKTHI INSTITUTION TOURNAMNETS Winner
9. 14BEC076 M.Mangaiyarkarasi KHO-KHO SHAKTHI INSTITUTION TOURNAMNETS Winner
10. 14BEC121 N.Renuka KHO-KHO SASURIE ACADEMY of ENGG Winner
11. 14BEC076 M.Mangaiyarkarasi KHO-KHO SASURIE ACADEMY of ENGG Winner
12

15BEC022

S.Karthick Vikram Quiz Qubate,Kumaraguru College of Technology, Coimbatore 8.3.2017 Second prize
13

15BEC029

A.Abeshek Quiz Quabate Kumaraguru College of Technology, Coimbatore 8.3.2017 Second prize
14

15BEC020

C.Kabil Kumar Quiz “Spark your brain” ,Kongu Engineering College, Erode 4.3.2017 First prize
15 15BEC037 R.Vishveshraj Ball Badminton Sasurie trophy/ CENTIES/ CIT Trophy/ SIICA Winner
16 15BEC028 R.Krithika Debate Sarvodhaya day celebration,Kumaraguru College of Technology, Coimbatore 30.1.2017 First prize
17 15BEC60 A.V. K. Ranjalee Silambam Championship 2017 Palani,Tamilnadu Gold medal
18 16BEC113 Praneeth B Muthamizh vizha GCT 1st prize
19 16BEC113 Praneeth B Muthamizh vizha BIT 1st prize
20 16BEC113 Praneeth B Sangamam CIT 2nd prize
21 16BEC042 Hanu Priya I Tamil Debate Contest PSG 3rd Prize
22 16BEC168 VivekaVikram K Road safety patrol – Techno roads Kumaraguru College of Technology II Prize 18.01.2017

  • Ms. P. Pavithra was awarded “Young women achiever award in the field of Communication and Network Engineering” from Venus International Foundation during March 2016.
  • R. Karthikeyan bagged the Engal Aasan award from the Management on the account of Teachers day Celebration on September 2016.
  • A. Vasuki was awarded the Best Faculty by cognizant Technology Solutions Ltd. In the year 2014.
  • R. Karthikeyan bagged the Best Placement Coordinator award from the Management on the account of Teachers day Celebration on September 2014.
  • S. Raghav Menon has been deputed for Post Doctoral Fellowship at South Africa for a period of one year.
  • A. Kumaresan was deputed to take up Summer Faculty Research Fellowship Programme, IIT Delhi for a period of two months (18. 05. 2015 to 16. 07. 2015)
  • S. Karthik has been deputed to take up Faculty Internship on Microelectronics at IIT Madras for a period of one month (19. 05. 2016 to 18. 06. 2016).
  • 15 faculty members completed online certification courses conducted by various National / International universities

Achievements

Awards Received by Faculty T7
AY – 2019-2020
Sl. No. Academic year Name of Faculty Title of the award / Recognition Date of receiving the award / Recognition Name of highly reputed National/ international agency or state/central government conferring the award / Recognition Level – National/international
1 2019-20 Mr. D. Allin Joe Young Achiever Award 16-09-2019 IEI-Coimbatore Local Centre Zone
2 2019-20 Dr. S. Sasikala Best Faculty for Domain Expertise 05-09-2019 KCT Institution
3 2019-20 Dr.S.Sasikala Best FacultyProfessional Development 05-09-2019 KCT Institution
4 2019-20 Mr.R.Karthikeyan Award of Merit – Student Development 05-09-2019 KCT Institution
5 2019-20 Mr.R.Karthikeyan Engal Aasaan 05-09-2019 KCT Institution
6 2019-20 Mr.R.Karthikeyan Award of Merit – Teaching 05-09-2019 KCT Institution
7 2019-20 Mr.V.P.Ajay Award of Merit – Teaching 05-09-2019 KCT Institution
8 2019-20 Mr.V.P.Ajay Award of Merit – Innovative Knowledge Transfer 05-09-2019 KCT Institution
9 2019-20 Ms.Shiji Shajahan Award of Merit – Extra-curricular 05-09-2019 KCT Institution
AY – 2018-2019
Sl. No. Academic year Name of Faculty Title of the award / Recognition Date of receiving the award / Recognition Name of highly reputed National/ international agency or state/central government conferring the award / Recognition Level- National/international
1 2018-19 Mr.R.Navaneethakrishnan Member – Communications committee – IEEE SIGHT 2019 05-03-2019 IEEE SIGHT International
2 2018-19 Dr.Ramalatha Marimuthu Board of Governors – IEEE Computer Society 01-11-2018 IEEE Computer Society International
3 2018-19 Dr.M.Bharathi Award of Merit – Teaching 05-09-2018 KCT Institution
4 2018-19 Mr.R.Karthikeyan Engal Aasaan 05-09-2018 KCT Institution
5 2018-19 Mr.R.Darwin Award of Merit – Teaching 05-09-2018 KCT Institution
6 2018-19 Mr.R.Karthi kumar Award of Merit – Institutional Development Award 05-09-2018 KCT Institution
7 2018-19 Mr.D.Allin Joe Award of Merit – Student Development 05-09-2018 KCT Institution
8 2018-19 Ms.Shiji Shajahan Award of Merit – Student Development 05-09-2018 KCT Institution
9 2018-19 Mr.V.P.Ajay Award of Merit – Industry Education Relationship 05-09-2018 KCT Institution
AY – 2017-2018
Sl. No. Academic year Name of Faculty Title of the award / Recognition Date of receiving the award / Recognition Name of highly reputed National/ international agency or state/central government conferring the award / Recognition Level- National/international
1 2017-18 Dr.A.Amsaveni Best Paper Award 16.11.2017 30th GISFI Standardization Series Meeting and IEEE 5G Summit,SRM University International
2 2017-18 Mr.S.Arun Kumar NPTEL Top 5% Recognition 25.10.2017 NPTEL National
3 2017-18 Mr.S.Arun Kumar NPTEL Top 5% Recognition 10.11.2017 NPTEL National
4 2017-18 Ms.K.Thilagavathi NPTEL Top 5% Recognition 11.10.2017 NPTEL National
5 2017-18 Prof.K.RamPrakash Milestone of Pearl years of service 01.09.2017 KCT Institution
6 2017-18 Dr.M.Bharathi KCT Achiever for Setting up Industry and related laboratories 01.09.2017 KCT Institution
7 2017-18 Dr.A.Amsaveni Best Faculty – Departmental Contributor 01.09.2017 KCT Institution
8 2017-18 Dr.A.Amsaveni Decennial (10 years of Service) 01.09.2017 KCT Institution
9 2017-18 Dr.A.Amsaveni KCT Achiever for Setting up Industry and related laboratories 01.09.2017 KCT Institution
10 2017-18 Ms.K.Thilagavathi Best Faculty – Alumni Connect 01.09.2017 KCT Institution
11 2017-18 Ms.K.Thilagavathi Decennial (10 years of Service) 01.09.2017 KCT Institution
12 2017-18 Mr.R.Karthikeyan Engal Aasan Award 05.09.2017 KCT Institution
13 2017-18 Mr.R.Karthikeyan Best Academician Award – ECE 05.09.2017 KCT Institution
14 2017-18 Ms.P.Pavithra Best Faculty-Extra Curricular 01.09.2017 KCT Institution
AY – 2016-2017
Sl. No. Academic year Name of Faculty Title of the award / Recognition Date of receiving the award / Recognition Name of highly reputed National/ international agency or state/central government conferring the award / Recognition Level- National/international
1 2016-17 Ms.Shiji Shajahan Young Women in Engineering Award 04.03.2017 Centre for women empowerment – CWE of Venus International Foundation International
2 2016-17 Ms.Shiji Shajahan Recognition Award by OICC 11.03.2017 OICC- (Overseas Indian cultural Congress) Damam Region , Saudi Arabia International
3 2016-17 Ms.Ashwini A. Metri Young Women in Engineering Award 04.03.2017 Centre for women empowerment – CWE of Venus International Foundation International
4 2016-17 Dr.Umamaheswari.S Best paper award 27.04.2017 Joint International conference on ICAIECES-2017 & ICPCIT-2017,Madanapalle institute of Technology & science,Madanapalle,AP.India. International
5 2016-17 Mr.R.Karthikeyan Engal Aasan Award 03.09.2016 KCT Institution
6 2016-17 Dr.K.Kavitha Publication in Scopus Indexed Journal 22.10.2016 KCT Institution
7 2016-17 Dr.K.Kavitha Completion of PhD 22.10.2016 KCT Institution
8 2016-17 Dr.A.Amsaveni Completion of PhD 22.10.2016 KCT Institution
9 2016-17 Dr.A.Amsaveni Publication in Scopus Indexed Journal 22.10.2016 KCT Institution
10 2016-17 Ms.K.Thilagavathi Publication in Scopus Indexed Journal 22.10.2016 KCT Institution
AY – 2015-2016
Sl. No. Academic year Name of Faculty Title of the award / Recognition Date of receiving the award / Recognition Name of highly reputed National/ international agency or state/central government conferring the award / Recognition Level- National/international
1 2015-16 Ms.P.Pavithra Young Achiever Award 05.03.2016 Venus International Foundation International
2 2015-16 Ms.K.Thilagavathi Appreciation for Mentoring Project (s) 15.06.2016 Texas Instruments National
3 2015-16 Ms.Shiji Shajahan NPTEL Course Top 5% Recognition 20.03.2016 NPTEL National
4 2015-16 Ms.K.Karthika NPTEL Course Top 5% Recognition 20.03.2016 NPTEL National
5 2015-16 Dr.S.Umamaheswari Publication in International Journals 04.09.2015 KCT Institution
6 2015-16 Dr.A.Amsaveni Publication in International Journals 04.09.2015 KCT Institution
7 2015-16 Dr.S.Sasikala Publication in International Journals 04.09.2015 KCT Institution
8 2015-16 Mr.S.Karthik Punctuality Award 04.09.2015 KCT Institution
AY – 2014-2015
Sl. No. Academic year Name of Faculty Title of the award / Recognition Date of receiving the award / Recognition Name of highly reputed National/ international agency or state/central government conferring the award / Recognition Level- National/international
1 2014-15 Ms.A.Amsaveni Volunteer for the IEEE AP-S Madras Chapter Activities 11.08.2014 IEEE AP-S National
2 2014-15 Ms. K.Thilagavathi Volunteer for the IEEE AP-S Madras Chapter Activities 11.08.2014 IEEE AP-S National
3 2014-15 Mr.R.Karthikeyan Excellence and Commitment to Placement Activities 04.09.2014 KCT Institution
4 2014-15 Mr.S.Karthik Punctuality Award 04.09.2014 KCT Institution

Industry Partnership:

  • Robert Bosch Engineering Solutions, Coimbatore
  • Soliton Technologies Pvt Ltd, Coimbatore
  • Texas Instruments Pvt Ltd
  • Bharat Sanchar Nigam Limited, Coimbatore
  • Pramura Software Solutions, Coimbatore.

Tie-Ups:

  • National Research Development Corporation, New Delhi for development of research.
  • National Institute of Amateur Radio(NIAR, Hyderabad)

Consultancy:

  • “MATLAB Code Modifications” to Circor Flow Technologies Pvt Ltd, Coimbatore.by Mr.V.P.Ajay, AP I / ECE & Dr.S.A.Pasupathy, HoD/ ECE, generating a revenue of Rs. 0.56 Lakhs.
  • “Custom Current Load Tester Kit” to Bull Machines Pvt Ltd, Coimbatore by Mr.V.P.Ajay, AP I / ECE, Dr.M. Bharathi, Prof / ECE, Mr.Navaneethakrishnan, AP I / ECE, Mr.Timothy, AP I / ECE, Mrs.S. Sasikala, Asso. Prof/ ECE generating a revenue of Rs. 0.56 Lakhs
  • “Custom PCB Quality Control Tester Kit” to Bull Machines Pvt Ltd, Coimbatore by Mr.V.P.Ajay, AP I / ECE, Dr. A. Amsaveni, Prof / ECE, Mr. S. David, AP I / ECE, Mr.S. M. Chandru, AP I / ECE, generating a revenue of Rs. 0.58 Lakhs