Student Achievements

2019-20(AWARDS – COCURRICULAR ACTIVITIES)
S NO ROLL NO STUDENT NAME NAME OF THE EVENT NAME OF THE COLLEGE AWARD
1. 16BEC100 G.Kesavkrishna Project Expo RVS College of Engineering and Technology Second runner up15.3.19
2. 16BEC060 Bharathimohan D Project Expo RVS College of Engineering and Technology 15.3.19 Second runner up
3. 18BEC181 High Court Durai IOT Hackathon Wikitechy and Microsoft Research Community group, Chennai Record holder

22.09.19

4. 18BEC184 V Shanjai Sethupathy IOT Hackathon Wikitechy and Microsoft Research Community group, Chennai Record holder

22.09.19

5. 18BEC178 S Jayasathyan IOT Hackathon Wikitechy and Microsoft Research Community group, Chennai Record holder

22.09.19

2018-19(AWARDS – COCURRICULAR ACTIVITIES)
S NO ROLL NO STUDENT NAME NAME OF THE EVENT NAME OF THE COLLEGE AWARD
1. 17BEC022 Haridharan S KURUKSHETHRA(AU)/KRYPTOBOT 4 TH Prize
2. 16BEC042 Hanu Priya I Antenna and its Applications Antena Society IEEE – KCT 17.8.18

First

3. 16BEC024 Gaayathri S K Antenna and its Applications Antena Society IEEE – KCT 17.8.18

First

4. 16BEC042 Hanu Priya I OBD Data Analysis and Anamoly Detection in EV Bosch Energy Efficiency , BOSCH 29.01.2019

Second

5. 16BEC114 Mohan Kumar R iCamp(Hackathon) Forge Accelerator, Coimbatore 7/1/19-12/1/19 3rd prize
6. 16BEC233 Devaraj.N Sport’s(Wushu)-KICS KCT 13.08.2018

1 prize

7. 16BEC119 Harshavardhan

iCamp(Hackathon)

Forge Accelerator, Coimbatore

3rd prize

7/1/19-12/1/19

2017-18(AWARDS – COCURRICULAR ACTIVITIES)
S NO ROLL NO STUDENT NAME NAME OF THE EVENT NAME OF THE COLLEGE AWARD
1. 16BEC042 Hanu Priya I Eco friendly remitting of
payloads into cosmos
VIT, Vellore 04-08-2017,

III Price

2. 16BEC042 Hanu Priya I World Food India – Hackathon Delhi 26.10.17,

I Price

3. 16BEC042 Hanu Priya I Rigathon KCT 19-09-17,

Night Owl

4. 16BEC042 Hanu Priya I Youth Conference – YOUS Coimbatore 16.09.17

Best team

5. 16BEC019 Karthik selvan S Innoviz – 2017 ( E – Speed breaker ) Coimbatore Institute of Technology, Coimbatore Presented Paper ( WON 3RD PRIZE )

08-09-2017

2016-17(AWARDS – COCURRICULAR ACTIVITIES)
S NO ROLL NO STUDENT NAME NAME OF THE EVENT NAME OF THE COLLEGE AWARD
1. 15BEC098 NirmaL K Paper Presentation I in ERSMERONZ 2K17 Bannari Amman Institute of Technology II nd place
2. 15BEC101 Ritish S Paper Presentation I in ERSMERONZ 2K17 Bannari Amman Institute of Technology II nd place
3. 15BEC204 Sri Ram.G Paper Presentation I in ERSMERONZ 2K17 Bannari Amman Institute of Technology II nd place
4. 17BEC042 Amala V K MATRISHTI

(Competition on MATLAB coding)

PSG College of Technology First
5. 17BEC123 Vishwa Priya B MATRISHTI

(Competition on MATLAB coding)

PSG College of Technology First
6. 14BEC100 Praveen D KRICBICS – 16

PHOTOGRAPHY

Sri krishna Arts & Science III Place
7. 14BEC102 Praveen R Blitz KCT IQube, KCT II nd place
8. 14BEC085 R.Naresh GENESIS 2K7 Nandha Engg College 1st prize
9. 14BEC071 Madan T K C Blitz KCT IQube,

Kumaraguru College of Technology, Coimbatore

1st prize
10. 14BEC071 Madan T K C Electrothan IQube,

Kumaraguru College of Technology, Coimbatore

1st prize
11. 14BEC094 Ponmuruga Poovendhan A K Coding SNS College of Technology, Coimbatore III Place
12. 15BEC051 Janani E ROBO RACE Event,Technical symposium KENSHO’17 Sri Krishna college of engineering and technology,Coimbatore I place

23.03.2017

13. 15BEC051 Janani E Line seguidor EVENT,Technical symposium KENSHO’17 Sri Krishna college of engineering and technology, Coimbatore II place

23.03.2017

14. 16BEC042 Hanu Priya I. The Applications of Fibonacci Mathematize, Kumaraguru College of Technology I place

14-9-2016

15. 16BEC042 Hanu Priya I Eco friendly remitting of
payloads into cosmos
VIT I prize

5.8.2017

16. 16BEC042 Hanu Priya I Tamil Nadu Innovation Challege Forge Accelerator I Prize

2.08.2017

17. 16BEC071 Karan K 4th State level students technical symposium (Organic and inorganic solar cells) Velammal college of Engineering and Technology, Madurai Presented Paper ( WON 3RD PRIZE )

28-03-2017

2015-16(AWARDS – COCURRICULAR ACTIVITIES)
S NO ROLL NO STUDENT NAME NAME OF THE EVENT NAME OF THE COLLEGE AWARD
1. 13BEC058 Kaarthikeyan R Paper presentation SNS Coimbatore 2nd prize
2. 13BEC060 Kalaiyarasan S Paper presentation SNS Coimbatore 2nd prize
3. 13BEC049 Gowtham K Paper presentation SNS Coimbatore 1st prize
4. 13BEC052 Harini V S Paper presentation SNS Coimbatore 1st prize
5. 13BEC018 Aravind krishna C Paper presentation on ECE ‘o’-BRIEN CIT-Coimbatore I prize
6. 13BEC013 Anees Hussain Z Participated in MICROFEST event

ECE dept-Interface 2K15

CIT-Coimbatore 2nd prize
7. 13BEC035 Dinesh Kumar S Participated in MICROFEST event

ECE dept-Interface 2K15

CIT-Coimbatore 2nd prize
8. 13BEC036 Dinesh Kumar S Participated in MICROFEST event

ECE dept-Interface 2K15

CIT-Coimbatore 2nd prize
9. 13BEC013 Anees Hussain Z Participated in Quiztron event Interface 2K15 CIT-Coimbatore 2nd prize
10. 14BEC094 Ponmuruga Poovendhan A K Low Latent Inhibition Interface 15 Coimbatore institute of Technology, Coimbatore 2nd prize
11. 14BEC094 Ponmuruga Poovendhan A K Technical Events Interface 15 Coimbatore institute of Technology, Coimbatore 2nd prize
12. 15BEC099 Rahul Rathan U Battle of Bands in SONATSAV 2K16 Sona College of Technology, Salem I Place
13. 15BEC115 Nivetha M Yoga for Harmony & Peace KCT II Place
14. 14BEC061 KarthikaA.M Invisible broken wire

Detector

Kumaraguru College of Technology, Coimbatore. 1st prize
15. 14BEC068 Laavayaasabari.V Invisible broken wire

Detector

Kumaraguru College of Technology, Coimbatore. 1st prize
16. 14BEC108 Priyadharshni.M Invisible broken wire

Detector

Kumaraguru College of Technology, Coimbatore. 1st prize
17. 14BEC102 Praveen R Line Follower Event NEXUS’16, GCT, Coimbatore 1st prize
18. 14BEC171 VipinKumar.J NRC India ARK Technosolutions & Robokart Amalgam IIT Madras By winning zonal round with the position of 2nd
19. 14BEC160 Vaanmughil.R NRC India ARK Technosolutions&Robokart Amalgam IIT Madras By winning zonal round with the position of 2nd
20. 14BEC102 Praveen R Line Follower Event NEXUS’16, GCT, Coimbatore 1st prize
21. 14BEC215 G.Naveen Kumar QUIZ Competition KCT, (153 rd Swami Vivekananda Jayanthi Celebration) II Place
2014-15(AWARDS – COCURRICULAR ACTIVITIES)
S NO ROLL NO STUDENT NAME NAME OF THE EVENT NAME OF THE COLLEGE AWARD
1. 12BEC089 K. Naveen Raj Paper Presentation Coimbatore Institute of Technology, Coimbatore I
2. 12BEC095 Nivedha.D Humorous Speech Contest Toast Masters Club Coimbatore I
3. 13BEC049 Gowtham K Paper Presentation Sri Krishna College of Engineering and Technology I
4. 13BEC052 Harini V S Paper Presentation Sri Krishna College of Engineering and Technology I
5. 13BEC063 Karthik G CANSAT – Satellite Designing and Launching Workshop Sastra University , Thanjavur I
6. 13BEC103 Permal Raj S R CANSAT – Satellite Designing and Launching Workshop Sastra University , Thanjavur I
7. 13BEC064 Karthik S CANSAT – Satellite Designing and Launching Workshop Sastra University , Thanjavur I
8. 13BEC104 Prabhu B Techno Fun Sri Krishna College of Engineering and Technology, Coimbatore I
9. 13BEC107 Praveen Kumar S Techno Fun Sri Krishna College of Engineering and Technology, Coimbatore I
10. 13BEC094 Nanda Kumar A Techno Fun Sri Krishna College of Engineering and Technology, Coimbatore I
11. 13BEC067 Karthikeyan D Circuzen Sri Krishna College of Engineering and Technology,

Coimbatore

II
12. 13BEC110 Prem Kumar U Circuzen Sri Krishna College of Engineering and Technology,

Coimbatore

II
13. 13BEC061 Kandha Prasath K V Circuit Web Coimbatore Institute of Technology, Interface T15,

Coimbatore

II
14. 13BEC120 Rama Raghavendhar Circuit Web Coimbatore Institute of Technology, Interface T15,

Coimbatore

II
15. 13BEC063 Karthik G Circuit Web Coimbatore Institute of Technology, Interface T15,

Coimbatore

II
16. 13BEC085 Maheswari V S Circuit Web Coimbatore Institute of Technology, Interface T15,

Coimbatore

II
17. 13BEC117 Raja Rajeswari S Circuit Web Coimbatore Institute of Technology, Interface T15,

Coimbatore

II
18. 13BEC064 Karthik S Project Presentation Sri Krishna College of Engineering & Technology, Coimbatore III Prize
19. 13BEC064 Karthik S Smart Grid IQube, KCT, CBE in Yugam III Prize
2013-14(AWARDS – COCURRICULAR ACTIVITIES)
S NO ROLL NO STUDENT NAME NAME OF THE EVENT NAME OF THE COLLEGE AWARD
1. 12BEC053 Joshua Vivek Lawrence IDP&GE

Shaastra 2014

IIT, Madras III Prize
2. 12BEC226 Jahir Hussain A µ&ERAT Krisnecs v13+ Sri Krishna College of Engineering & Technology, Coimbatore. I Prize
3. 12BEC140 Sheik Mohammad Fahim A µ&ERAT

Krisnecs v13+

Sri Krishna College of Engineering & Technology, Coimbatore. I Prize
4.

11BEC092

Sanjana Manoj Kumar Vidhitsa Amrita school of Engineering Third Prize
5. 11BEC110 Sindhu Ranjani Vidhitsa Amrita school of Engineering Third Prize
2019-20(AWARDS – EXTRACURRICULAR ACTIVITIES)
S NO ROLL NO STUDENT NAME NAME OF THE EVENT NAME OF THE COLLEGE AWARD
1. 17BEC006 Praveen M KICKS 2019 (KCT) KCT 2ND PLACE
2. 17BEC006 Praveen M ANNA UNIVERSITY  ZONALS PPG CLG 3RD PLACE
3. 17BEC044 Sreenessha .S.A ZONALS ANNA UNIVERSITY 2 ND PLACE
4. 17BEC044 Sreenessha .S.A KICS(2K19) KCT 2 ND PLACE
5. 18BEC202 Himanshu S Rifle shooting Bhopal Silver Medal
6. 18BEC056 Gokul G KICS(2K19) KCT 2 ND PLACE
7. 16BEC233 Devaraj.N Sports (Wushu)-State Match Coimbatore 06.09.2019

3rd price

8. 16BEC233 Devaraj.N Sports (Wushu)-KICS KCT 20.08.2019

2nd price

9. 16BEC233 Devaraj.N Sports (Wushu)-District Match Coimbatore 15.06.2019 2nd price
10. 18BEC104 R Pavithra KICS 19/KHO KHO Kumaraguru college of technology, Coimbatore 3RD PLACE

22.08.19 to 24.08.19

11. 18BEC184 Shanjai Sethupathy V 16th JUNIOR AND SENIOR STATE WUSHU CHAMPIONSHIP 2019 Baptist Academy Higher secondary CBSE School, Coimbatore Secured SILVER 06.09.19 & 07.09.19
12. 18BEC184 Shanjai Sethupathy V 9th JUNIOR AND SENIOR STATE WUSHU CHAMPIONSHIP 2019 Kamarajar Kalyana mandapam, Sivananda colony, Coimbatore Secured Bronze 15.06.19
13. 18BEC184 Shanjai Sethupathy V KICS19/WUSHU KCT, Coimbatore Second Prize 20.08.19
14. 18BEC160  B Kavya KICS19/SILAMBAM

(Both stick fight and velkambuveechu)

Kumaraguru college of technology, Coimbatore Silver

17.08.19

15. 16BEC095 Amutha K Silambam Kumaraguru College of Technology Bronze Medal
16. 16BEC095 Amutha K Silambam Kumaraguru College of Technology Bronze Medal
17. 16BEC095 Amutha K Silambam Kumaraguru College of Technology Bronze Medal
2017-18(AWARDS – EXTRACURRICULAR ACTIVITIES)
S NO ROLL NO STUDENT NAME NAME OF THE EVENT NAME OF THE COLLEGE AWARD
1. 16BEC097 Muthu saveetha M Inter Group Competition (IGC) held at BIT.

 

Government of India

 

overall winner in IGC

 

2018-19(AWARDS – EXTRACURRICULAR ACTIVITIES)
S NO ROLL NO STUDENT NAME NAME OF THE EVENT NAME OF THE COLLEGE AWARD
1. 17BEC060 S.Srinithish Handball snr trophy,coim 1st  place
2. 17BEC060 S.Srinithish Handball kpr trophy,coim 1st  place
3. 17BEC060 S.Srinithish Handball KICS,coim 1st  place
4. 17BEC060 S.Srinithish Handball zonal match,coim 1st  place
5. 17BEC060 S.Srinithish Handball interzonal match,karur 3rd
6. 17BEC060 S.Srinithish Handball yugam,coimbatore 2nd
7. 17BEC060 S.Srinithish Handball centies trophy,coimbatore 2nd
8. 17BEC060 S.Srinithish Handball SIICA,pollachi 1st
9. 17BEC060 S.Srinithish Handball PSG tech trophy 3rd
10. 17BEC126 Nandhini P volleyball Anna University Zonal Tournaments 1st place
11. 17BEC126 Nandhini P volleyball KICS 2018 1st place
12. 17BEC126 Nandhini P volleyball Anna university interzonals-2018 4th place
13. 17BEC126 Nandhini P volleyball SIICA tournaments 2019 2nd place
14. 17BEC126 Nandhini P volleyball Covai ties 2019 1st place
15. 17BEC126 Nandhini P volleyball 10th centies 2019 4th place
16. 17BEC126 Nandhini P Ball batminton kalam 2019 2nd place
17. 17BEC183 Jenny C Ball Badminton Anna University Zonal Tournament 3rd place
18. 17BEC183 Jenny C Ball Badminton SIICAA Tournaments  2018-2019 2nd place
19. 17BEC116 Sibiya M volleyball Anna University Zonal Tournaments 1st place
20. 17BEC116 Sibiya M volleyball KICS 2018 1st place
21. 17BEC116 Sibiya M volleyball Anna university interzonals 4th place
22. 17BEC116 Sibiya M volleyball SIICA tournaments 2019 2nd place
23. 17BEC116 Sibiya M volleyball Covai ties 2019 1st place
24. 17BEC116 Sibiya M volleyball 10th centies 2019 4th place
25. 17BEC116 Sibiya M Ball batminton kalam 2019 2nd place
26. 17BEC140 Nithiyasri  P KICS-2K18 KABBADI 2nd Prize
27. 17BEC006 Praveen M ZONALS CHESS Anna University 2nd Prize
28. 17BEC006 Praveen M SIICA Mahalingam Clg 1st Prize
29. 17BEC006 Praveen M CIT TROPHY Cit 2nd Place
30. 17BEC006 Praveen M CENTIES Bit 4th Place
31. 17BEC006 Praveen M 2nd Place
32. 17BEC006 Praveen M KICKS 2019 Kct 2nd Place
33. 17BEC006 Praveen M ANNA UNIVERSITY  ZONALS Ppg Clg 3rd Place
34. 17BEC006 Praveen M CIT TROPHY Cit 2nd Place
35. 17BEC137 V.Kiruthik Vinayak KICS(2K18)-TENNIS Kct 1 Place
36. 17BEC137 V.Kiruthik Vinayak ZONAL Sns Colege Of Tech Winner
37. 17BEC056 Madhumitha.M TSC Selection camp-2 KSR College of arts and science won second place in tent fixing
38. 17BEC047 Muralidhar Battle Of Bands/Aura 1st Prize
39. 17BEC006 Praveen M Siica Mahalingam Clg 1st Prize
40. 17BEC006 Praveen M Cit Trophy  CIT 2nd Place
41. 17BEC006 Praveen M Centies  BIT 4th Place
42. 17BEC044 Sreenessha .S.A Siica  Mahalingam College 1 St Place
43. 17BEC044 Sreenessha .S.A Kovai Ties CIT 2 Nd Place
44. 17BEC135 Gokulnath P Chess Anna University Zonals 2nd Prize
45. 17BEC135 Gokulnath P Siica Mahalingam Clg 2nd Prize
46. 17BEC135 Gokulnath P Covai Ties  SKCT 2nd Place
47. 17BEC135 Gokulnath P Centies  BIT 4th Place
48. 17BEC135 Gokulnath P Cit Trophy  CIT 2nd Place
49. 17BEC020 Nithesh C English Debate NIT Festember 2nd Prize
50. 17BEC140 Nithiyasri  P Kabbadi KICS-2K18 2nd Prize
51. 17BEC140 Nithiyasri  P Corps Fest-2018 KCT 2nd Prize
52. 17BEC006 Praveen M Chess ANNA UNIVERSITY ZONALS 2nd Prize
53. 17BEC044 Sreenessha .S.A ANNA UNIVERSITY ZONALS 2 Nd Place
54. 17BEC044 Sreenessha .S.A KICS 2K18 KCT 1 St Place
55. 17BEC120 Dharani S Kabbadi KICKS 2k18 2nd place
56. 16BEC233 Devaraj.N Sports (Wushu)-District Match Coimbatore 25.02.2018

2nd place

57. 16BEC113 Praneeth B Muthamizh vizha GCT 10-9-2018
58. 16BEC113 Praneeth B Muthamizh vizha BIT 9-10-2018
59. 16BEC113 Praneeth B Sangamam CIT 09-01-2019
60. 18BEC181 P High Court Durai 8TH SIICAA Tournament Volleyball Mahalingam college of Engineering and Technology, Pollachi 1st prize Winner 23.02.2019 to 26.02.2019
61. 18BEC103 Premnivas 8TH SIICAA Tournament Volleyball Mahalingam college of Engineering and Technology, Pollachi 1st prize Winner 23.02.2019 to 26.02.2019
2016-17(AWARDS – EXTRACURRICULAR ACTIVITIES)
S NO ROLL NO STUDENT NAME NAME OF THE EVENT NAME OF THE COLLEGE AWARD
1. 18BEC055 Balakumar K Discuss throw 1st open National Championship-2018 KANPUR,U.P Gold Medal
2. 14BEC084 R.S.Nandhini ATHLETICS (HAMMER THROW) ANNA UNIVERSITY ZONAL ATHLETIC MEET, KCT,CBE II
3. 14BEC076 M.Mangaiyarkarasi ATHLETICS

(5 KM WALK)

ANNA UNIVERSITY ZONAL ATHLETIC MEET, KCT,CBE III
4. 14BEC121 N.Renuka KHO-KHO ANNA UNIVERSITY INTERZONAL TOURNAMENT,SASURIE ACADEMY OF ENGG, CBE III
5. 14BEC076 M.Mangaiyarkarasi KHO-KHO ANNA UNIVERSITY INTERZONAL TOURNAMENT,SASURIE ACADEMY OF ENGG, CBE III
6. 14BEC076 M.Mangaiyarkarasi KHO-KHO 8TH CENTIES CHAMPIONSHIP,UIT, CBE I
7. 14BEC076 M.Mangaiyarkarasi  MARATHON                  (5 KM) RUN FOR ANNAMALAIS VII
8. 14BEC121 N.Renuka KHO-KHO SHAKTHI INSTITUTION TOURNAMNETS Winner
9. 14BEC076 M.Mangaiyarkarasi KHO-KHO SHAKTHI INSTITUTION TOURNAMNETS Winner
10. 14BEC121 N.Renuka KHO-KHO SASURIE ACADEMY OF ENGG Winner
11. 14BEC076 M.Mangaiyarkarasi KHO-KHO SASURIE ACADEMY OF ENGG Winner
12

15BEC022

S.Karthick Vikram Quiz Qubate,Kumaraguru College of Technology, Coimbatore 8.3.2017 Second prize
13

15BEC029

A.Abeshek Quiz Quabate Kumaraguru College of Technology, Coimbatore 8.3.2017 Second prize
14

15BEC020

C.Kabil Kumar Quiz “Spark your brain” ,Kongu Engineering College, Erode 4.3.2017

First prize

15 15BEC037 R.Vishveshraj Ball Badminton Sasurie trophy/

CENTIES/

CIT Trophy/

SIICA

 Winner
16 15BEC028 R.Krithika   Debate Sarvodhaya day celebration,Kumaraguru College of Technology, Coimbatore 30.1.2017

First prize

17 15BEC60  A.V. K  Ranjalee Silambam Championship 2017 Palani,Tamilnadu Gold medal
19 16BEC113 Praneeth B Muthamizh vizha GCT 1st prize
20 16BEC113 Praneeth B Muthamizh vizha BIT 1st prize
21 16BEC113 Praneeth B Sangamam CIT 2nd prize
22 16BEC042 Hanu Priya I Tamil Debate Contest PSG 3rd Prize
23 16BEC168 VivekaVikram  K Road safety patrol – Techno roads Kumaraguru College of Technology II Prize 18.01.2017

Feeds

Events

Announcements

Contact Info

College      : 0422-2661100
Fax             : 0422-2669406
Placement : 0422-2661515
Principal    : 0422-2661121
E-mail        : info@kct.ac.in

Apply for WES | Apply for Transcripts | Genuineness Verification or Student Verification |
Anti Ragging Affidavit /  Anti Ragging Video’s /  Anti Ragging Committee / ICWEC
Approval Letters
SWAYAM BOOKLET

Campus Map

Copyright © 2020 Kumaraguru College of Technology, Coimbatore 641049.Web Solutions by AES Technologies (India) Pvt. Ltd.